Michael Hardenfelt (e-mail: m@hardenfelt.pl) – Telefon: (+48) 600-43 53 83

O Polsce po polsku

Zbiór artykułów napisanych w 2012 roku. Było to oczywiście wieki temu, ale wybrane tematy są wciąż aktualne. Tutaj wybór 5 artykułów z około 20 oryginalnych tekstów w języku duńskim.

Strona ta jest wynikiem obserwacji miast i społeczeństwa przez prawie 25 lat pobytu w Polsce, powstała ona po to, żeby przedstawić Duńczykom spójny obraz polskiej rzeczywistości w trzecim tysiącleciu.

Duńska wersja jest stosunkowo obszerna. Poniższe przedstawienie zawiera zaledwie kilka przykładów moich artykułów po duńsku.

Język polski

Duńczyk, znając język angielski i może mówiąc trochę po niemiecku, francusku bądź hiszpańsku, praktycznie rzecz biorąc, nie będzie nic rozumiał, kiedy pierwszy raz odwiedzi Polskę. Po przyswojeniu sobie systemu fonologicznego zaczyna się jednak identyfikować słowa pochodzenia angielskiego, niemieckiego lub łacińskiego.

Charakter narodowy Polaków

Pojęcie charakteru narodowego Polaków to skomplikowana kwestia, a próba jego omówienia może zostać odebrana jako bezczelność, bo jak opisać mieszkańców kraju tak demograficznie różnorodnego jak Polska?

Jedzenie po polsku

Nie sposób wejść do prywatnego domu w Polsce bez propozycji poczęstunku. Na co dzień talerz zupy i/albo ciasto wystarczy, ale nowym lub ważniejszym znajomym należy podać bardziej wystawną potrawę.

Służba zdrowia w Polsce

Polska służba zdrowia nosi znamiona nieustannych reform i modyfikacji, jakim poddawano ją w ostatnich dwóch dekadach. Organizacja służby zdrowia stanowi od wielu lat jeden z głównych punktów porządku dziennego polityków wszelkiej maści

Życie nocne i rozrywka w Polsce

Często tętnią one życiem, rozbrzmiewają modną muzyką i można tu spotkać wiele ubranych imprezowo dziewcząt. Atmosfera może sprawiać wrażenie poufałej dla lokalnych mieszkańców, ale jeśli wykażesz się otwartością i chęcią kontaktu, można go szybko nawiązać.

E-mail: m@hardenfelt.pl Telefon: (+48) 600 43 53 83

Wersja po duńsku Wersja po angielsku