Michael Hardenfelt (e-mail: m@hardenfelt.pl) – Telefon: (+48) 600-43 53 83

Gdynia

Miasto

Gdynia jest najnowszą częścią Trójmiasta i prawdopodobnie także najbardziej dynamiczną; mieści się tu mnóstwo dużych, międzynarodowych oraz dochodowych firm. Bezrobocie prawie tu nie istnieje i na ulicy widać ludzi nieustannie będących w drodze, załatwiających swoje sprawy.

W enklawie tej gromadzi się ćwierć miliona ludzi. Badania nad poziomem zadowolenia wskazują, iż to mieszkańcy Gdyni najbardziej cieszą się życiem. Jest tak od wielu lat i faktycznie życie tutaj wydaje się nieskomplikowane, kiedy przejeżdżamy przez to dobrze utrzymane miasto z szerokimi alejami i eleganckimi sklepami.

W 1922 roku, po decyzji rządu w Warszawie, wieś Gdynia wyrasta z karła na olbrzyma. Zgodnie z traktatem wersalskim Polska otrzymała 140-kilometrowy odcinek wybrzeża, lecz w jej granicach nie znalazło się żadne miasto portowe. Gdynia jest położona w Zatoce Gdańskiej i dlatego teren wokół Gdyni jest sam sobie naturalnym portem, który tylko trzeba było dostosować; pierwszy tymczasowy port towarowy został otwarty już w 1923 r.

Gdynia była największą polską inwestycją w okresie międzywojennym, a po otwarciu pierwszego nabrzeża wszystko rozwijało się w zawrotnym tempie. Ułożono tory kolejowe, założono stocznię, stworzono infrastrukturę i zbudowano stadion, po czym wielkie przedsiębiorstwa szybko założyły w mieście swe oddziały. Duńska firma Højgård & Schultz była głównym wykonawcą budowy samego portu, trwającej w latach 1925-1935. Po wybuchu drugiej wojny światowej Polacy zostali wypędzeni i Gdynia stała się niemieckim miastem. Po zniszczeniach wojennych firmie Højgård & Schultz w 1945 r. ponownie zlecono odbudowę portu. Z powodu strategicznego znaczenia dla handlu była ona traktowana priorytetowo wśród licznych rekonstrukcji, które trzeba było wykonywać po wojnie.

Port w Gdyni

Atmosfera

Gdynia nie jest typowym miastem wakacyjnym; spacerując po Gdyni, spotkasz tylko nielicznych turystów, chociaż akcent międzynarodowy jest tu wyraźny z powodu dużej liczby zagranicznych firm oraz faktu, że Gdynia to wielki port.

Przebywanie w Gdyni pozwala odczuć, że jest się we względnie nowym mieście, gdzie urbaniści postawili ciężkie, centralistyczne znaki swojej działalności. Widać tu szerokie ulice i aleje, ale także logikę, która zespala miasto i powoduje, że łatwo się przemieszczać z jednego miejsca w drugie, zarówno na piechotę, jak i transportem zbiorowym.

Gdyńskie nadbrzeże portowe

Targ

Hala targowa

Hale targowe są położone tuż za dworcem głównym, oferują prawdziwą orgię zakupów; w wielkich halach można kupić wszelką żywność, ubrania i inne towary codziennego użytku. Hale w Gdyni są znacznie większe, niż ma to zwykle miejsce w polskich miastach i jakość towarów prezentuje tam najwyższy poziom. Szczególnie warto odwiedzić hale rybne, ale cały targ ma w sobie dynamikę oraz przyjemną i dobrze zorganizowaną atmosferę.

Port

Bezkonkurencyjnie najważniejszym rekreacyjnym obszarem Gdyni jest port. Tu całe miasto spotyka się na weekendowych spacerach, a w parku obok portu odbywają się imprezy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Port składa się z kilkunastu basenów, z czego większość przeznaczono na towary bądź surowce, np. port węglowy, który jest niezależnym obszarem. Można chodzić po prawie całym terenie portowym i oglądać dużo różnych okrętów, które zwykle cumują w porcie. Najbardziej popularnym miejscem spacerów jest aleja Jana Pawła II, gdzie znajduje się mnóstwo kawiarni, restauracji rybnych oraz ciekawych straganów. Tutaj można też zwiedzić oceanarium – czyli Akwarium Gdyńskie, przystanek tramwajów wodnych i połączenia promowego z Sopotem, Gdańskiem oraz półwyspem Hel. Stary okręt wojenny – niszczyciel Błyskawica – z 1937 r. ma także swoje stałe miejsce w porcie i jest otwarty dla zwiedzających, którzy mają ochotę dowiedzieć się czegoś o dawnych sposobach prowadzenia wojny na morzu.

Kamienna Góra

Najlepszy widok nad Gdynię rozciąga się z perspektywy Kamiennej Góry, położonej w kierunku Sopotu, około pół kilometra od al. Jana Pawła II i portu.

Najwyższy punkt znajduje się na 52 m n.p.m. i jest stąd znakomity widok na zatokę, port i stały ląd. Najwyższy punkt wzniesienia zaznacza duży krzyż, zaś obok mieści się Muzeum Marynarki Wojennej.

Orłowo i klif

Orłowo leży koło wybrzeża, tam, gdzie kończy się Sopot i zaczyna Gdynia. Najbardziej charakterystyczny dla tej części Gdyni jest duży klif, wznoszący się w stronę morza, zasłaniający Gdynię tym, którzy pragną ją dostrzec z molo w Sopocie.

Dzielnica jest typowym obszarem wakacyjnym. Dużo ludzi uważa, że to jest najbardziej ekskluzywna część Trójmiasta. Posiada też własne molo (które jednak nie jest aż tak wielkie jak molo w Sopocie), teatr letni i ekskluzywne domy oraz pensjonaty. Atmosfera dzielnicy jest nieco bardziej zrelaksowana niż w Sopocie, ale ponieważ obszar ten leży w odległości spacerowej od kurortu, nie trzeba się martwić o brak okazji do rozrywek.

E-mail: m@hardenfelt.pl Telefon: (+48) 600 43 53 83

Wersja po duńsku Wersja po angielsku