Warto odwiedzić
W Trójmieście i jego okolicach znajduje się mnóstwo miejsc, nadających się idealnie dla dłuższych i krótszych wycieczek oraz bardzo duża ilość muzeów.
Hel
Hel jest bardzo długim i bardzo wąskim półwyspem, który tworzy naturalny wał nadmorski między Morzem Bałtyckim a Zatoką Gdańską. Przesmyk o długości 34 km był tradycyjnie zabudowany małymi kaszubskimi osadami rybackimi i obszar ten miał także strategiczne położenie, co spowodowało, że część półwyspu była przedtem niedostępna dla odwiedzających. Teraz jednak miejsce to zmieniło się w rezerwat turystyczny. Tu i owdzie wzdłuż wału znaleźć można wiele pensjonatów, z których gdzie w ciągu zaledwie kilku minut można przejść piechotą z plaży nad Bałtykiem do plaży przy Zatoce Gdańskiej.
W punkcie najbardziej odległym od stałego lądu znajduje się miasto Hel. Jest to przeurocza, niewielka wioska rybacka z małymi, klimatycznymi restauracjami, kąpieliskiem morskim, mariną, muzeum rybołówstwa oraz odziałem Uniwersytetu Gdańskiego wraz z otwartym dla publiczności fokarium. Poza tym marynarka wojenna ma w dalszym ciągu swoje przedstawicielstwo w mieście. W okresie letnim Hel odwiedza bardzo dużo ludzi; można tam dojechać samochodem, pociągiem oraz – w okresie letnim – popłynąć promem z Gdańska, Sopotu bądź Gdyni.
Malbork
Malbork jest miejscem, które po prostu trzeba zobaczyć, jeżeli spędza się kilka dni w Trójmieście. Zamek został wzniesiony i przebudowany w okresie od 1309 r. do 1457 r. jako główna siedziba Zakonu Krzyżackiego, który już wtedy był potęgą w rejonie bałtyckim i miał zakusy na Polskę. Zakon przegrał z Polską w ogromną Bitwę Pod Grunwaldem w 1410 r., jednak wciąż utrzymywał się przy władzy, teraz jako podporządkowany Polsce. W czasach późniejszych przekształcił się w Królestwo Pruskie. Ogromna budowla kilkakrotnie ulegała poważnym uszkodzeniom, lecz zawsze była odbudowywana.
Malborski zamek to ogromna twierdza, która wznosi się nad całą okolicą i pobliskim miasteczkiem. Wizyta tutaj oddaje prawdziwe wrażenie życia w średniowiecznej twierdzy, poznajemy tu także ważną część historii Europy. Wycieczka do Malborka jest wycieczką całodzienną, samo odprowadzanie po zamku trwa ponad 3 godziny, a transport z Gdańska, czekanie oraz zwiedzanie miasta też zajmują sporo czasu.
Ogród zoologiczny
Ogrodu zoologicznego w Oliwie nie należy odwiedzać tylko z powodu licznych gatunków zwierząt, lecz ponieważ jest to duży dziki park ze zwierzętami, stanowiący doskonałe miejsce dla całej rodziny, kiedy oferta kulturalna i plaża zaczynają nas nudzić.
Rewa
Rewa jest jedną z kilku idyllicznych wsi i osad rybackich, położonych pomiędzy Gdynią i półwyspem Hel. Często są one malownicze i żyją własnym leniwym życiem na peryferiach metropolii. Turystyka rozwija się tam jednak gwałtownie. Rewa jest położona około 10 Km od Gdyni. Latem miasteczko tętni życiem, małymi, dobrymi restauracjami oraz wszystkim, czego można się spodziewać podczas nadmorskiego wypoczynku. Szczególną cechą Rewy jest, iż miejsce to jest naturalnym wałem, który w pewien sposób tworzy zatokę w zatoce, w konsekwencji stanowiąc idealne miejsce dla uprawiania sportów wodnych – nawet dla dzieci i osób bez doświadczenia. Wzdłuż brzegu można wypożyczyć różne rodzaje łódek oraz deski surfingowe, a piaszczysta plaża jest idealna do kąpieli słonecznych.
Kaszuby
Kaszuby są regionem kulturowym, między innymi obejmującym Trójmiasto, pomimo że już niewielu Kaszubów mieszka w Gdańsku, Sopocie bądź Gdyni. Kaszubi mówią swoim własnym językiem, kaszubskim, który w przeważającej części jest niezrozumiały dla Polaków. Pomimo tego są ludzie, którzy uważają, że kaszubski to dialekt. Wszyscy kaszubi potrafią jednak w razie potrzeby zmienić język na polski.
Kaszuby to piękna kraina jezior i lasów, dość słabo zaludniona, ale za to z własnymi strojami narodowymi, oryginalnymi tradycjami oraz szczególną architekturą, która różni się od stylu pomorskiego. Charakterystyczne dla niej są na przykład domy i wieże o swojskich drewnianych konstrukcjach.
Stutthof
Stutthof jest muzeum położonym na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, Stutthof, znajdującego się około 50 km od Gdańska. Część oryginalnych baraków oraz komór gazowych została ocalona, zaś inne elementy, jak na przykład krematorium, to rekonstrukcje. Stutthof nie jest ani największym, ani najlepiej zachowanym obozem koncentracyjnym na terenie Polski, ale wizyta w którymkolwiek z tych obozów wywiera ogromne wrażenie, które nie daje się wymazać z pamięci oraz przypomina nam o okrucieństwach, jakie zdarzyły się w czasie Drugiej Wojny Światowej.
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy zaczyna w Gdańsku i ciągnie się przez Sopot, Gdynię aż po tereny Kaszub. Cały park zajmuje 20.000 hektarów i jest mieszaniną rezerwatu przyrody naturalnej oraz zagospodarowanego lasu. Większość roślinności stanowi falisty teren porośnięty dzikim lasem, gdzie występuje ogromna różnorodność fauny i flory. Obszary te są bardzo popularnym celem wycieczek rodzinnych, a w dni wolne od pracy spotyka się tam ludzi zbierających grzyby.
Open Air Festival
Open Air Festival odbywa się co roku w Gdyni i jest jednym z najważniejszych festiwali muzycznych w Europie. Festiwal trwa 4 dni. Rozpoczyna się na początku lipca, tuż po duńskim festiwalu w Roskilde i często zdarza się, że na obu imprezach występują te same zespoły.
Jarmark Dominikanski
Jarmark Dominikanski odbywa się co roku pod koniec lipca i trwa około 3 tygodni. Całe centrum Gdańska zostaje przekształcone w wielki targ, gdzie można kupić wyroby rzemieślnicze, oryginalną żywność oraz antyki i różnego rodzaju starocie. Jest to genialne miejsce dla niesamowitej przygody, równocześnie można się tu także dużo dowiedzieć o Gdańsku i o tradycyjnym dla miasta rzemiośle, które jest reprezentowane obficie na licznych stoiskach.
Festiwal Mozartowski
Festiwal Mozartowski. Cykliczne wydarzenie odbywające się co roku w sierpniu, obejmujące 13 koncertów w Katedrze Oliwskiej.
Sopot Festival
– obecnie Sopot Top of the Top Festival, coroczny międzynarodowy festiwal muzyczny o kilkudziesięcioletniej tradycji, odbywający się pod koniec sierpnia Operze Leśnej.
Gdańskie noce jazzowe
Koncerty odbywające się co roku w sierpniu, przeważnie z udziałem lokalnych talentów.
Festiwal Top Trendy
Festiwal muzyczny ze znanymi polskimi gwiazdami, odbywa się co roku w Operze Leśnej w Sopocie.
Wyślij wiadomość e-mail na adres m@hardenfelt.pl, jeśli chcesz, aby duński albo anglojęzyczny przewodnik pokazał Ci najważniejsze miejsca w Warszawie.